Bohinjski dogovor
Z izrazom »bohinjski dogovor označujemo druženje na praznični torek, 1. maja 1990, torej nemudoma po zmagi Demosa na aprilskih parlamentarnih volitvah, v Bohinju pri družini Bučar. »Delovnega kosila« so se udeležili Jože Pučnik, Tine in Spomenka Hribar in Peter Jambrek. Vsak od navzočih je že prispeval svoj pogled za nacionalni program 57. številke Nove revije, Tine Hribar o slovenski državnosti, Jože Pučnik o političnih strankah, Peter Jambrek o samoodločbi naroda in France Bučar o pravni samostojnosti Slovenije. Jože Pučnik je bil predsednik Sveta Demosa ter glavni pobudnik in motor vseh Demosovih akcij. France Bučar naj bi bil kot predsednik Skupščine pristojen za izvedbo ustavnega in z njim povezanega nacionalnega programa. Tine Hribar in Peter Jambrek sta ključna avtorja programskih besedil o ustavni in nacionalni osamosvojitvi Slovenije. Ta pogovor naj bi služil prvemu povolilnemu dogovoru o vsebini in časovnem zaporedju ukrepov za ustavno osamosvojitev.
Za ta zasebni sestanek je Peter Jambrek napisal besedilo, naslovljeno z Vprašanja za pogovor o ustavi in suverenosti, ki je obsegalo naslednjih dvanajst točk za razpravo: predlog za začetek postopka za sprejem nove ustave; komisija skupščine za novo ustavo; ustavno sodišče; osnutek nove ustave; javna razprava o osnutku ustave; koordinacija s Hrvaško; diplomatski stiki z Jugoslavijo in s svetom; organizacija javne razprave o ustavi; izdelava predloga nove ustave in njegov sprejem; obdobje postopnega prilagajanja novi ustavi; predčasne volitve; realizacija nove ustavne ureditve.
Pri točki »osnutek nove ustave« je bilo na primer pripisano: rok za izdelavo osnutka – do srede junija? Pri točki »izdelava predloga nove ustave in njegov sprejem« – november, december 1990? Marec, april, maj 1991? Pri točki »predčasne volitve« pa: april–maj 1992? In pri točki »realizacija nove ustavne ureditve« – razglasitev suverenosti in državnosti Slovenije na prvi seji novega parlamenta po volitvah 1992, maj 1992?
Vendar je bil ključni konkretni dogovor o roku in datumu za izvedbo ustavnega plebiscita: nedelja, 23. decembra 1990, z razlogom – da bi bilo vseljudsko glasovanje izvedeno še pred božičem, pa že v času, ko se vrnejo slovenski zdomci iz tujine.
Literatura
Jambrek, P. (2014). Demokracija in država: slovenska demokracija in država – ustanovitev, krize in vizije. Kranj: Fakulteta za državne in evropske študije; Nova Gorica: Evropska pravna fakulteta, str. 189–190.
Jambrek, P. (2018). Ustanovitev Slovenije. Ljubljana: Nova univerza, Evropska pravna fakulteta: Inštitut Nove revije, zavod za humanistiko, str. 291–292.