O portalu
Spletna Enciklopedija slovenske osamosvojitve, državnosti in ustavnosti vsebuje več kot 400 geselskih sestavkov, ki pokrivajo naslednje vidike osamosvajanja Slovenije: ustavno in pravno zgodovino, zakonodajno zgodovino, slovensko starejšo zgodovino, drugo svetovno vojno in slovensko novejšo zgodovino, kulturo, vojno za Slovenijo in vojaška vprašanja, zunanjo politiko in diplomacijo ter gospodarske vidike osamosvajanja.
Enciklopedija poleg samega dogajanja osamosvojitve opisuje in opredeljuje predvsem pojave oz. pojme, kot so narodno-osvobodilne pobude in prizadevanja v zgodovini, osvoboditev, samostojnost, razpad Jugoslavije in postavitev samostojne slovenske države.
Razlage teh pojmov seveda niso mogoče brez upoštevanja zgodovinskih procesov, ki spodbujajo in omogočajo nastanek novih držav. Nove države so nastajale v kontekstu kupčij in merjenja moči med verskimi, ideološkimi, vojaškimi, rodovnimi in narodnimi oblastmi. Največkrat so nastajale zaradi pešanja politične, vojaške, gospodarske ali kulturne moči (kolonialnih) imperijev in drugih mednarodnih povezav (Avstro-Ogrska, Britansko cesarstvo, Francija, Otomansko cesarstvo, Rusija, Sovjetska zveza …), nastajanje pa so praviloma spremljale vojne, krize, mednarodni kongresi in konference, mednarodne pogodbe, resolucije OZN, novi miselni tokovi itn.
Enciklopedija je odličen znanstveni, učni, študijski ali raziskovalni vir za vse zgodovinarje, pravnike, zakonodajalce, publiciste, diplomate in druge, ki se želijo seznaniti z ustvarjanjem samostojne slovenske države v narodnem in mednarodnem kontekstu.
O novih vsebinah – slovenska pomlad
Muzej novejše zgodovine Slovenije je leta 2008 prevzel upravljanje spletnega portala slovenska pomlad (prvotno z besedili dr. Alija Žerdina, fotografijami Toneta Stojka in s podporo podjetij Pristop in Renderspace).
Prvotno idejo in način predstavitve oseb ter dogodkov, ki so v gosto prepredenem omrežju civilno – družbenih pobud v slovenskem prostoru vzniknile in delovale predvsem v osemdesetih letih preteklega stoletja, želimo nadgraditi. Vsebinsko še vedno aktualen, a tehnično zastarel portal po 15 letih delovanja dobiva novo podobo.
Pridružujemo se spletnemu projektu Enciklopedije slovenske osamosvojitve, ustavnosti in državnosti, v okviru katerega smo dobili na razpolago programsko opremo projekta. Zainteresirani javnosti so s tem ponovno na ogled vsebine slovenske pomladi, ki jih bomo postopoma vsebinsko in slikovno dopolnjevali. Večinoma osrednjeslovenski prikaz želimo razširiti na vseslovenski. Predvsem z dodajanjem oseb in dogodkov, ki so tako na lokalni kot državni ravni zaznamovale ključno obdobje nastajanja nove države, njene obrambe in umeščanja v širše evropske in globalne integracije.
Časovni okvir slovenske pomladi je tako z dosedanjega (1977-1990), podaljšan do decembra 1992 (prve volitve v Državni zbor RS).
S srečevanjem oseb, dogodkov in dokazil (fotografij, dokumentov in drugih besedil) ta način predstavitve pomembnega dela slovenske zgodovine ponovno vstopa v medmrežje.
Muzej novejše zgodovine Slovenije