E-enciklopedija slovenske osamosvojitve, državnosti in ustavnosti - logotip

E-enciklopedija slovenske osamosvojitve, državnosti in ustavnosti

  • Domov
  • Stvarno kazalo
  • Abecedno kazalo
  • Avtorsko kazalo
  • Časovni trak

Ključna beseda: milica

Dezerterstvo

Dezerterstvo pomeni samovoljno zapustitev vojaške enote z namenom začasnega ali trajnega izogiba vojaške službe. Dezerter ali begunec je vojaška oseba, ki to dejanje stori tako, da enoto samovoljno zapusti, ali pa tako, da se vanjo po odobreni o...

Manevrska struktura narodne zaščite

Novo republiško vodstvo je takoj reagiralo na ukaz o razorožitvi TO, ki ga je izdalo, demokratičnim spremembam v Republiki Sloveniji nenaklonjen RŠTO SRS.

Manevrska struktura narodne zaščite

Medvedjek, bojni spopad

Zaradi težkega vojaškega položaja na barikadi pri Pogancih so poveljujoči za zaustavitev sovražne kolone načrtovali tudi zaporo na Medvedjeku.

Meja

S sprejetjem ustavne listine in zakona za njeno izvedbo je Republika Slovenija postala samostojna in neodvisna država, za katero je prenehala veljati Ustava SFRJ.

Milica

Milica je bila organ v sestavi Republiškega sekretariata za notranje zadeve. Njene naloge so bile: neposredna zaščita življenj in osebne svobode občanov ter družbenega in osebnega premoženja, vzdrževanje javnega reda in miru, preprečevanje r...

Narodna zaščita

Na podlagi ustavnih določil SFRJ, določbe zveznega zakona o splošni ljudski obrambi in konkretizacije določila, da sestavljajo TO poleg enot, štabov in zavodov tudi druge oblike organiziranja za oboroženi boj, je bila narodna zaščita opredelj...

Oznaka TO

Naloga komisije za uniforme, ki je bila ustanovljena pri Republiškem sekretariatu za obrambo, je bila poleg izbire ustrezne uniforme tudi izdelava predloga za oznake in čine prihodnje vojske.

Policija

Med demokratičnimi spremembami v Republiki Sloveniji se je skupaj z Sekretariatom/Ministrstvom za notranje zadeve preoblikovala tudi milica. Ob depolitizaciji oziroma departizaciji je v ospredje stopilo varstvo človekovih pravic.

Posebna enota milice, policije

Kot zametek posebne policijske enote lahko štejemo leto 1959, ko so začeli usposabljati izkušene miličnike za izvajanje posebnih nalog.

Pristava nad Stično, strateški sestanek MSNZ

Na Pristavi nad Stično so se 7. 9. 1990 sešli najpomembnejši akterji MSNZ – Janez Janša, Igor Bavčar, Tone Krkovič, Jože Kolenc in Vinko Beznik. Analizirali so položaj in dotakratne ukrepe ter dorekli globalni načrt delovanja MSNZ, v kater...

Prva brigada MORiS

V začetku oktobra 1990 je načelnik MSNZ Tone Krkovič predal strukturo MSNZ v okvir reorganizirane TO ter dobil novo nalogo, postal je poveljnik Zaščitne brigade TO.

Republiški sekretariat/Ministrstvo za notranje zadeve

Republiški sekretariat oziroma Ministrstvo za notranje zadeve (RSNZ/MNZ) je bil v SRS/RS republiški organ uprave, torej del slovenske vlade (Republiškega izvršnega sveta, RIS), ki je izvrševal strokovne in upravne zadeve, za katere je bila pristojna republika in ki so bile v okviru notranjih zadev.

Sever, akcija

Ena od oblik za spremembo zvezne ustave iz leta 1974 ter s tem preureditev Jugoslavije v še bolj centralistično urejeno avtoritarno državo so bili tako imenovani »mitingi resnice«.

Zvezni sekretariat za notranje zadeve (ZSNZ)

ZSNZ je bil v SFRJ zvezni organ uprave, torej del jugoslovanske vlade (Zveznega izvršnega sveta – ZIS), izvrševal je strokovne in upravne zadeve, za katere je bila pristojna federacija.

  • O portalu
  • Kolofon
MIZŠ logotip ARRS logotip
nova univerza grb
© Nova univerza, 2022 | ISSN 2738-3474