Zvezni sekretariat za notranje zadeve (ZSNZ)
ZSNZ je bil v SFRJ zvezni organ uprave, torej del jugoslovanske vlade (Zveznega izvršnega sveta – ZIS), izvrševal je strokovne in upravne zadeve, za katere je bila pristojna federacija. V noči na 26. junij je ZIS izdal ukaz o neposrednem zagotavljanju izvrševanja zveznih predpisov o prehajanju državne meje na ozemlju Republike Slovenije in ukaz o prepovedi vzpostavljanja mejnih prehodov znotraj ozemlja SFRJ. Izvedbo je naložil zveznima sekretariatoma za notranje zadeve in ljudsko obrambo. Načrt za posredovanje je pripravil generalštab in ga prenesel poveljstvu 5. vojaškega območja. Pripadniki ZSNZ so prišli na mejne prehode z nalogo, da zagotovijo izvajanje zveznih predpisov pri prehodu meje, njihova misija se je v večini primerov spremenila v plenilske roparske pohode, saj so uničevali inventar in plenili po brezcarinskih prodajalnah ob njih. Angažiranih je bilo med 300 in 400 zveznih miličnikov, ki so odšli iz Beograda z letali do letališča Cerklje ob Krki in so jih nato s helikopterji prepeljali na mejne prehode. Opremljeni so bili s popolno bojno opremo in oboroženi z dolgocevnim orožjem. Njihovo odločnost za izpolnitev naloge dokazuje dejstvo, da se jih je 252 predalo slovenskim, nekaj pa avstrijskim in madžarskim oblastem. 33 jih je vlomilo v trgovino na mejnem prehodu Fernetiči, se preobleklo v civilno obleko in se predalo italijanski policiji.
Literatura
Bukovnik, A., Debeljak, B. (2006). Organi za notranje zadeve v zaščiti procesov osamosvajanja Republike Slovenije. V: Enotni v zmagi: osamosvojitev Slovenije / Urbanc, N. (ur.). Ljubljana: Nova revija, str. 158–159.
Kladnik, T. (2011). Teritorialna obramba v obrambi suverenosti Republike Slovenije. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 7–19.
Vojaški muzej Slovenske vojske, Fond: Vojna 1991.