Koseze, bojni spopad
27. junija se je v Ilirski Bistrici enota TO razporedila po vzpetini nad vojašnico JA in izvajala premike, na podlagi katerih je bilo mogoče slutiti, da vojašnico obkoljuje velika enota. V vojašnici je med pripadniki JA zavladal strah, pripadniki TO pa so imeli odličen položaj za nadzor nad dogajanjem v vojašnici in njeni okolici. Poveljstvo vojašnice je zahtevalo pomoč od poveljstva 13. korpusa, od koder je prispel general JA. Njegovo kolono so sestavljali osebni avtomobil, dve vozili Pinzgauer in tovornjak. Pri vasi Koseze jo je zaustavila cestna blokada. Tam je general izstopil in v spremstvu dveh častnikov peš nadaljeval pot proti ilirskobistriški vojašnici. Vozila, ki so ostala pred barikado, je varovalo manjše število pripadnikov JA. TO je proti cestni blokadi napotila patruljo ter aktivirala protidiverzantsko enoto. Ko se je v strelcih približevala koloni, ki je obstala pred blokado, so pripadniki JA, ki so varovali vozila, brez predhodnega opozorila streljali nanje. Pri tem je bil ranjen pripadnik TO Robert Dovgan. Po odločnem odgovoru teritorialcev je bilo streljanja kmalu konec, pripadniki JLA pa so se umikali proti nogometnemu igrišču. »Pripadnik TO Mitja Derenčin je domneval, da so se umaknili vsi in se približal tovornjaku. Tedaj so iz njega streljali nanj in ga ranili. Na strele je odgovoril, nato pa se je umaknil v zaklon. Kmalu zatem so iz tovornjaka začele padati tudi ročne bombe. Derenčinu se je kljub veliki nevarnosti uspelo umakniti v eno od hiš v bližini, kjer je dobil pomoč«.131
Literatura
Filipčič, R. (2011). Južnoprimorska pokrajina TO. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 285–321.
Kladnik, T. (2011). Teritorialna obramba v obrambi suverenosti Republike Slovenije. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 7–19.
Vojaški muzej Slovenske vojske, Fond: Vojna 1991.
Opombe
Filipčič, 2011, str. 299.