Izvzem orožja
Začetek razoroževanja enot in poveljstev TO RS, ki je bil viden prav na dan primopredaje dolžnosti članov Izvršnega sveta RS, saj je 15. maja 1990 RŠTO izdal ukaz o razorožitvi TO oziroma predaji hranjenja orožja, streliva in minsko-eksplozivnih sredstev, ki so zunaj objektov JLA. Novo republiško vodstvo se je takoj odzvalo na ta ukaz in novi sekretar za ljudsko obrambo Janez Janša je občinskim upravnim organom za ljudsko obrambo poslal brzojavko, s katero je prepovedal oddajanje orožja v objekte JLA. Orožje so tako obdržale naslednje slovenske občine: Brežice, Dravograd, Jesenice, Kranj, Krško, Lendava, Litija, Mozirje, Radlje ob Dravi, Radovljica, Slovenske Konjice, Šmarje pri Jelšah, Trbovlje, Tržič, Velenje in Žalec. Eden od ukrepov vzpostavitve slovenskih oboroženih sil v okviru delovanja MSNZ ter ponovnega formiranja in oboroževanja enot TO je bil tudi izvzem orožja TO, ki je po omenjenem ukazu bilo v skladiščih JA.
»Eden od zanimivih izvzemov orožja je bil odvzem avtomatskih pištol Ingram, ki smo jih odvzeli iz skladišča v Vižmarjih v Ljubljani. Takrat sta dva naša sodelavca s poljsko kuhinjo odpeljala okoli 80 avtomatov iz kasarne. Kuhinjo sta razstavila, v njene stranske stene vložila avtomatsko orožje in jih zaprla. Potem ko je bilo orožje vstavljeno, sta napihnila zračnice, da se ne bi opazilo, da je kuhinja preveč obtežena, in odšla proti vhodu kasarne. Tam sta presenečena opazila postrojen vod vojakov stražarjev, ki so čakali na zamenjavo. Poveljujoči major, ki je opazil naše teritorialce, je tudi zaradi tega, ker smo bili takrat v dobrih odnosih s posamezniki, delno pa tudi z nekaterimi enotami, salutiral in ukazal enemu od vojakov, naj jim odpre vrata. To orožje smo prenesli na mikrolokacije v mestnem, pa tudi primestnem delu Ljubljane. Ena od zanimivih lokacij, tako imenovani Salaš, je bila v vasi Dolsko, v neposredni bližini Ljubljane.«120
Literatura
Mikulič, A. (2011). Manevrska struktura narodne zaščite in 1. specialna brigada MORiS. V: Vojaška obramba Slovenije 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 133–161.
Vojaški muzej Slovenske vojske, Fond: Vojna 1991.
Opombe
Mikulič, 2011, str. 149.