Krajnc, Viktor
Viktor Krajnc je brigadir Slovenske vojske. Med vojno je bil poveljnik Zahodnoštajerske pokrajine TO. S spremembami republiške zakonodaje na obrambnem področju, ki so bile sprejete 28. septembra 1990, je Republiški štab TO postal organ v sestavi Republiškega sekretariata za ljudsko obrambo, pristojnost za vodenje in poveljevanje TO RS v miru in vojni je prevzelo Predsedstvo RS ter je bilo s tem pooblaščeno, da imenuje in razrešuje poveljnika TO Slovenije. Tako je Predsedstvo Republike Slovenije že 28. septembra 1990 imenovalo majorja Janeza Slaparja, dotedanjega poveljnika Pokrajinskega štaba TO za Gorenjsko, za vršilca dolžnosti načelnika RŠTO. Ta je 4. oktobra ob predhodnem soglasju Predsedstva RS imenoval vršilce dolžnosti poveljnikov pokrajin TO. Tako je bil rezervni kapetan mag. Viktor Krajnc imenovan za poveljnika Zahodnoštajerske pokrajine TO oziroma 8. PŠTO. Naloge 8. PŠTO so bile, da v sodelovanju z organi za notranje zadeve, civilno obrambo in prebivalstvom organizira aktivno obrambo smeri: Krapina–Šmarje–Celje–Trojane ter Bjelovar–Krško–Radeče–Litija–Ljubljana. Poleg tega naj bi blokirala sile JA v vojašnicah – pri tem je odigrala pomembno vlogo tudi civilna obramba – varovala mejo z Avstrijo in s Hrvaško ter imela v pripravljenosti sile za posredovanje (tudi bojno) v Vzhodnoštajerski pokrajini. Prav tako so morali zagotoviti pogoje za usposabljanje pripadnikov 710. učnega centra in sodelovati s policijo pri odkrivanju izvidniško-diverzantskih skupin in varovanju baznih območij ter omogočati delovanje organov oblasti. V Zahodnoštajerski pokrajini so začeli mobilizirati enote 24. junija 1991. Dva dni pozneje je bilo mobiliziranih 3623 pripadnikov, vendar je njihovo število naraščalo, saj so organi za obrambne zadeve še dopolnjevali enote. Največ so jih mobilizirali 5. julija 1991, in sicer 10.734. V vsej pokrajini so mobilizirali skupno 81 % vseh vojaških obveznikov. Na slovensko-avstrijski meji so pripadniki enot TO RS 8. PŠTO zavzeli 15 stražnic z vso opremo in zalogami hrane. V bojnih delovanjih sta bili povsem uničeni dve, Holmec in Sonjak. Zasedenih in varovanih je bilo sedem mejnih prehodov z Avstrijo. Enote TO RS 8. PŠTO so zavzele kompleks skladišč minsko-eksplozivnih sredstev in streliva večjega kalibra Zaloška Gorica pri Žalcu, prazen kompleks skladišč Pečovnik pri Celju in tamkajšnje strelišče. Iz skladišča Zaloška Gorica so do 15. julija 1991 odpeljali 520 ton različnih sredstev, ki so jih razdelili RŠ TO, 2., 3., 4., ter 7. PŠTO, UNZ Celje in pripadnikom Zbora narodne garde v Zagrebu.
Literatura
Kladnik, T. (2011). Teritorialna obramba v obrambi suverenosti Republike Slovenije. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 7–19.
Pörš, S. (2011). Zahodnoštajerska pokrajina. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 435–467.
Vojaški muzej Slovenske vojske, Fond: Vojna 1991.
Slikovno gradivo
Fototeka Vojaškega muzeja Slovenske vojske.