Rožnik, bojni spopad
Na Šišenskem hribu (429 m) na pobočju Rožnika nad Ljubljano je imela JA prisluškovalni center oziroma center za elektronska dejstva. Namenjen je bil prisluškovanju zunaj državnih meja ter opremljen z radijskimi in elektronskimi sredstvi, s svojo opremo pa so lahko prisluškovali tudi zvezam v notranjosti države oziroma zvezam slovenskega republiškega vodstva in TO ter jih ovirali. Za nalogo za zavzetje centra so določili šest vojakov voda vojaške policije 5. PŠTO in dvanajst vojakov zaščitne čete 5. PŠTO, vezista štaba z nalogo, da po zavzetju oceni elektronska sredstva in njihovo nadaljnjo uporabnost, ter dva pripadnika varnostne službe, ki sta pred tem pridobila obveščevalne podatke civilne osebe, zaposlene v centru. Priprave na zavzetje so končali okoli 18. ure, pol ure pozneje pa so prišli pod vznožje Rožnika in ga obkolili. Po pozivu k predaji in grožnjah z uporabo oborožene sile so se pripadniki JA postopoma predali, nazadnje pa se je predal še njihov poveljnik. Zaradi groženj po posredovanju zvezne milice je enota TO iz centra odnesla opremo in se umaknila.
Literatura
Kladnik, T. (2011). Teritorialna obramba v obrambi suverenosti Republike Slovenije. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 7–19.
Premk, M. (2011). Ljubljanska pokrajina TO. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 323–355.
Vojaški muzej Slovenske vojske, Fond: Vojna 1991.