Otovec, bojni spopad
Intendantsko skladišče Otovec je ležalo ob železniški progi proti Novemu mestu 3 km severozahodno od Črnomlja. V skladišču je bila oborožitev in oprema za celotno divizijo JA, za približno 10.000 vojakov. Na ozemlju 23. ObmŠTO je bila poleg skladišč JA Vražji kamen, Otovec in Lokve še vojašnica v Črnomlju, ki pa je bila blokirana že 26. junija. Vojašnica je bila na okljuku reke Lahinje, tako je bila blokada le na dveh dovoznih cestah. Vzporedno z blokado vojašnice je potekala tudi blokada skladišč Vražji kamen, Otovec in Lokve. Po zavzetju skladišča Vražji kamen je bil izdan ukaz za zavzetje skladišča v Otovcu. Predvidevali so vdajo vojakov JLA, saj so bili stražarji pod poveljstvom poveljnika, ki je že predal skladišče Vražji kamen. Skladišče so zavzeli 27. junija med 18. in 21. uro. Četa TO je obkolila skladišče ter po megafonu pozvala poveljnika enote JA na pogovore. Seznanili so ga z razmerami in novico o zavzetju skladišča Vražji kamen. Po kratkotrajnih pogajanjih je poveljnik privolil v vdajo, k čemur so pripomogli poveljujoči, saj so jim vojaki zaupali. Devet vojakov so odpeljali v gasilski dom, opremo pa zasegli in jo odpeljali na skrivne lokacije.
Literatura
Kladnik, T. (2011). Teritorialna obramba v obrambi suverenosti Republike Slovenije. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 7–19.
Ravbar, M. (2011). Dolenjska pokrajina TO. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 201–243.
Vojaški muzej Slovenske vojske, Fond: Vojna 1991.