Čelik, Pavle
Pavle Čelik je bil že v Socialistični federativni republiki Jugoslaviji v vodstvu tedanje milice. Med drugim je bil komandir postaje milice Ljubljana Center in ravnatelj kadetske šole v Tacnu. Od avgusta 1990 je bil poveljnik slovenske milice in hkrati tudi poveljnik njene posebne enote ter s tem odgovoren za proces načrtovanja dejavnosti milice za primer oboroženega spopada, ki je bil dolgotrajni proces in se je v posameznih fazah intenziviral in pospeševal. Vrhunec priprav se je začel nekaj dni pred razglasitvijo samostojnosti, vrh pa je dosegel z začetkom dela miličnikov na osmih mejnih kontrolnih točkah, mejnih prehodih z Republiko Hrvaško na sam dan osamosvojitve, 26. junija 1991, in sicer: Sečovlje, Dragonja, Jelšane, Metlika, Obrežje, Dobovec, Gruškovje in Središče ob Dravi. V času oboroženih spopadov pripadnikov milice iz JLA so se večinoma borili za osvojitev ter osvoboditev mejnih prehodov. Milica je izvajala tudi posebne akcije, ki so imele velik psihološki učinek tako na lastne sile kot na nasprotnika, npr. zajetje štirih delavcev Zvezne carinske uprave v Kopru.
Leta 1993 je prejel častni znak svobode Republike Slovenije za izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Republike Slovenije.
Literatura
Bajt, D. (1999). Slovenski kdo je kdo. Ljubljana: Nova revija, str. 83.
Bukovnik, A., Debeljak, B. (2006). Organi za notranje zadeve v zaščiti procesov osamosvajanja Republike Slovenije. V: Enotni v zmagi: osamosvojitev Slovenije / Urbanc, N. (ur.). Ljubljana: Nova revija, str. 155–170.
Kladnik, T. (2011). Teritorialna obramba v obrambi suverenosti Republike Slovenije. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 7–19.
Vojaški muzej Slovenske vojske, Fond: Vojna 1991.
Slikovno gradivo
Fototeka Vojaškega muzeja Slovenske vojske.