Vojni kabinet Vlade RS
Maja 1990 se je na osnovi prvih demokratičnih volitev v Sloveniji oblikovala novoizvoljena slovenska oblast. 9. maja je bila prva skupna seja vseh treh zborov skupščine, na kateri je bil za predsednika izvoljen dr. France Bučar. Že pred tem je predsednik družbenopolitičnega zbora postal dr. Ludvik Toplak, predsednik zbora občin Ivan Bizjak in predsednik zbora združenega dela Jože Zupančič. Nato pa je bila 16. maja izvoljena prva slovenska demokratična vlada v nacionalni zgodovini (Izvršni svet Skupščine Republike Slovenije). V skladu s predvolilnim dogovorom znotraj Demosa je predsednik Republike mandat za sestavo vlade podelil predsedniku Slovenskih krščanskih demokratov Lojzetu Peterletu. Vlada je imela tri podpredsednike: dr. Jožeta Mencingerja (za gospodarstvo), Matijo Malešiča (za družbene dejavnosti) in dr. Lea Šešerka (za varstvo okolja in regionalni razvoj). Ministri so se uradno imenovali sekretarji in predsedniki republiških komitejev. Viktor Brezar je bil pristojen za drobno gospodarstvo, Izidor Rejc za industrijo in gradbeništvo, Ingo Paš za turizem in gostinstvo, dr. Marko Kranjec za finance, dr. Andrej Capuder za kulturo, Jožica Puhar za delo, dr. Katja Boh za zdravstveno in socialno varstvo, Franc Godeša za borce in vojaške invalide, Maks Bastl za trg in splošne gospodarske zadeve, Lojze Janko za zakonodajo, Stane Stanič za informiranje, dr. Miha Tomšič za energetiko, dr. Jože Osterc za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, dr. Peter Vencelj za vzgojo in izobraževanje ter telesno kulturo, Janez Janša za ljudsko obrambo, Igor Bavčar za notranje zadeve, dr. Peter Tancig za raziskovalno dejavnost in tehnologijo, Marjan Krajnc za promet in zveze, Miha Jazbinšek za varstvo okolja in urejanje prostora, Igor Umek za družbeno planiranje, dr. Rajko Pirnat za pravosodje in upravo, dr. Dimitrij Rupel za mednarodno sodelovanje in dr. Janez Dular za Slovence po svetu ter narodni skupnosti Madžarov in Italijanov v Sloveniji. Vlada se je na osamosvojitev in nato tudi na možnost vojnega spopada pripravljala kot celota in po posameznih pristojnih ministrstvih, med vojno je delovala kot vojni kabinet.
Literatura
Bolfek, B., Brodnik, A. (2011). Vodenje oboroženih sil. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 93–131.
Kladnik, T. (2011). Teritorialna obramba v obrambi suverenosti Republike Slovenije. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 7–19.
Vojaški muzej Slovenske vojske, Fond: Vojna 1991.