Vatikanski sporazum
Sporazum med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih (vatikanski sporazum) ureja odnose kot izhajajo iz dvojne narave razmerja med državo Slovenijo in Svetim sedežem kot subjektom mednarodnega prava in hkrati vrhom Katoliške cerkve ter razmerja med Slovenijo in Cerkvijo v Sloveniji. Po sporazumu sta država in Katoliška cerkev, vsaka v svoji ureditvi, neodvisni in samostojni, Katoliška cerkev pa v Sloveniji deluje svobodno po kanonskem pravu, v skladu s pravnim redom Republike Slovenije.
Slovenija in Sveti sedež sta pogajanja o besedilu sporazuma začela leta 1999, vendar so ta zaradi zapletov na slovenski strani zastala in so se nadaljevala šele po parlamentarnih volitvah v Sloveniji leta 2000. Sporazum je bil podpisan 14. decembra 2001. Že med pogajanji in tudi po podpisu so se v Sloveniji pojavili dvomi o morebitni neskladnosti sporazuma z Ustavo Republike Slovenije. Očitano je bilo, da je besedilo sporazuma v določenih delih v neskladju z načelom suverenosti, načelom o ločenosti države in verskih skupnosti, načelom enakopravnosti verskih skupnosti in načeli pravne države. Omenjeno stališče je bilo ovrženo z odločitvijo ustavnega sodišča leta 2003. Ta je odprla pot začetku veljavnosti sporazuma s 13. februarjem 2004.
Literatura
Zakon o ratifikaciji Sporazuma med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih. UL RS – Mednarodne pogodbe, št. 4/04.