Sporočilo Odbora za varstvo človekovih pravic št. 75
Vojaško sodišče v Ljubljani je zavrnilo predlog vojaškega tožilca, da se na glavni obravnavi v postopku zoper Romana Leljaka, nekdanjega nižjega oficirja JLA in delavca službe varnosti JLA, izključi javnost in odvetnik kot zagovornik. Postopek poteka v slovenskem jeziku in pred senatom, katerega člani so slovenske narodnosti. Senat je 1.2.1989 prekinil glavno obravnavo in odredil, da bo z delom nadaljeval 20.2.1989.
Vojaško sodišče v Ljubljani BO V PONEDELJEK, 20. FEBRUARJA 1989 NADALJEVALO glavno obravnavo v postopku zoper Romana Leljaka, nekdanjega nižjega oficirja službe varnosti JLA. Z ozirom na dosedanje postopke vojaške varnostne službe in preiskovalnih organov vojaškega sodišča v Ljubljani obstaja utemeljen sum, da na sodni postopek zoper Romana Leljaka vpliva tudi njegovo dosedanje sodelovanje z Odborom ter njegove javne izjave, ki jih je v zvezi s procesom proti četverici dajal v tisku. Na to povezavo navaja tudi dejstvo, da je bil Leljak nezakonito priprt maja 1988 in sicer le nekaj dni po prihodu večje skupine varnostnih oficirjev JLA v Ljubljano, ki je vodila postopek zoper četverico. Iz pripora pa je bil izpuščen prav tako nekaj dni po izpustitvi Borštnerja, Janše in Tasića.
Zaradi vsega navedenega odbor poziva sredstva javnega obveščanja, da v nadaljnjem postopku pred vojaškim sodiščem intenzivno spremljajo navedeni primer.