Sporočilo Odbora za varstvo človekovih pravic št. 59
Odbor je mnenja, da notranji problemi Jugoslavije že zdavnaj presegajo okvir te države in predstavljajo potencialno nevarnost za mir v svetu. Trdno smo tudi prepričani, da so demilitarizacija in demokratizacija ter zagotavljanje osnovnih človekovih pravic procesi, ki jih ne moremo izolirati v okvire posamične države. Ob tem se zavedamo, da je mednarodna civilna in politična javnost eden bistvenih faktorjev, ki lahko nadzira siceršnjo samovoljo državnih oblasti v Jugoslaviji.
Mednarodna javnost že nekaj mesecev z zanimanjem in s skrbjo spremlja dogajanja v Jugoslaviji. V več državah (Francija, Anglija, Italija, Nemčija, Avstrija) so se oblikovali Odbori ali samoiniciativne skupine za podporo štirim obtoženim na Ljubljanskem procesu.
Ker nam ni znano v kakšni meri in kako uradna dopisništva in uradna diplomatska pošta informirajo mednarodno javnost smo mnenja, da mora Odbor, podobno kot je to storil v slovenskem prostoru, neposredno informirati javnost tudi drugod po svetu.
V ta namen se je Odbor kot soizdajatelj pridružil Sekciji za kulturo miru pri ŠKUC in Delovni Skupini za Mirovna Gibanja pri RKZSMS, ki že vrsto let izdajata informator Independent Voices from Slovenia. V času odkar teče proces, so na to temo izšle tri redne in več posebnih izdaj v angleškem, nemškem in francoskem jeziku. V te jezike so bili prevedeni številni komentarji, sodna dokumentacija (obtožnica, sodba, pritožbe) in sporočila Odbora.
Poleg pisnih kontaktov in neštevnih intervjujev z tujimi novinarji, ki so pripotovali v Ljubljano, je Odbor opravil tudi vrsto potovanj, med katerimi je civilno-družbene, politične in državne predstavnike obiskanih dežel seznanil z delom Odbora in z pogledi predstavnikov Odbora na dogajanja v Jugoslaviji.
V začetku septembra so predstavniki Odbora (Igor Bavčar, Drago Demšar, Marko Hren in Tomaž Mastnak) na Dunajskem parlamentu obiskali predstavnike Ljudske stranke, Socialistične stranke in Avstrijskih zelenih, hkrati pa so obiskali tudi sedež Mednarodne Helsinške Federacije na Dunaju.
V drugi polovici septembra je delegacija Odbora (v sestavi Marko Hren, Tomaž Mastnak in Braco Rotar ) odpotovala na tritedensko turnejo po Evropi. Najprej so se udeležili mednarodnega srečanja Evropskega omrežja za Dialog med Vzhodom in Zahodom v Neimegnu v Holandiji. Na srečanju je bilo prisotnih preko 250 predstavnikov neodvisnih družbenih gibanj in političnih organizacij iz vseh držav vzhodne in zahodne Evrope. Poleg informacij na plenarnem zasedanju, so predstavniki Odbora glede na izjemno zanimanje udeležencev, neposredno po zaključku seminarja pripravili tematsko srečanje s podrobnimi informacijami o ozadju procesa. V nadaljevanju je delegacija Odbora potovala po ZRN, Franciji, Belgiji in Avstriji. V prvi vrsti so obiskali Odbore in posameznike, ki so se v posameznih državah pridružili Odboru v Ljubljani in v teh državah opravili celo vrsto akcij solidarnosti in informiranja skozi ves čas trajanja procesa zoper četverico v Ljubljani. Poleg nepreštevnih razgovorov z novinarji in z aktivisti človekoljubnih organizacij in gibanj, je delegacija Odbora navezala stike tudi s številnimi predstavniki političnih in državniških organizacij v naštetih državah. Med drugim so obiskali Belgijsko in Francosko zunanje ministrstvo, predstavnike nekaterih (predvsem socialističnih in zelenih) strank v Parizu, Bruslju, Amsterdamu, Bonnu, Kölnu, Mainzu, Stuttgartu, Berlinu in Frankfurtu ter več mladinskih gibanj in nekaterih sindikalnih organizacij. V Bruslju so se sestali s številnimi poslanci v Evropskem Parlamentu.
Poleg naštetih delegacij Odbora, so v svet potovali tudi nekateri drugi člani Odbora in svoja strokovna ali delovna potovanja združili z informiranjem o delu in stališčih Odbora. Med njimi naj naštejemo: predstavnike komisije za Pravičnost in Mir slovenske škofovske konference, združenja PEN, slovenskih književnikov, slovenske mladinske organizacije, sodelavcev Ljubljanske Univerze, obiske pri zamejcih itd…
Odbor bo nadaljeval z neposrednim informiranjem mednarodne javnosti in v ta namen v najbližji prihodnosti načrtuje več obiskov predstavnikov Odbora v Italiji, Grčiji, na Madžarskem ter v Nemčiji in Franciji.