Sporočilo Odbora za varstvo človekovih pravic št. 57
1. Glede na to, da je predsednik predsedstva SR Slovenije Janez Stanovnik obvestil skupščino, da predsedstvo SRS nima spornega vojaškega dokumenta, javnost pa je bila že junija meseca seznanjena s tem, da sta predsednik predsedstva Janez Stanovnik in predsednik sveta za varstvo ustavne ureditve Andrej Marinc sporni vojaški dokument videla, Odbor meni, da morata pojasniti naravo spornega dokumenta, tj. ali se nanaša na ravnanje JLA za primer delovanja proti tim. “notranjemu” ali zunanjemu sovražniku. Iz obvestila, ki ga je dal predsednik predsedstva skupščini tudi ni moč ugotoviti ali je dokument nastal z vednostjo Predsedstva SFRJ in če je, kakšno je bilo stališče člana predsedstva SFRJ iz SR Slovenije pri tem. Obenem tudi ni jasno kakšno je bilo stališče člana predsedstva SFRJ iz SR Slovenije pri odgovoru predsedstvu SR Slovenije, ki ga je ta organ oblikoval na seji 22.septembra. Odbor pričakuje, da bo javnost nemudoma seznanjena z odgovori na ta vprašanja, ker ni nobenih razlogov, da bi z odgovori čakali na ustanovitev delegatske skupine na naslednji seji skupščine.
2. Skupščina SR Slovenije je 29.9.1988 obravnavala uresničevanje ugotovitev, stališč in sklepov v zvezi s postopkom zoper Borštnerja, Tasića, Zavrla in Janšo in obvestilo predsednika SR Slovenije o stališčih predsedstva SRS v zvezi s tem postopkom. Vsi trije zbori so sprejeli sklep, da je v Skupščini SRS potrebno ustanoviti skupino delegatov za celovito proučitev družbenih in političnih razmer v katerih je potekal proces zoper četverico pred vojaškim sodiščem v Ljubljani. Zbor združenega dela pa je poleg tega sprejel tudi sklep, da naj Skupščina SRS takoj zahteva sporni vojaški dokument od Predsedstva SFRJ, ker je predsednik Predsedstva SR Slovenije Janez Stanovnik obvestil skupščino, da predsedstvo dokumenta nima. Kljub temu, da poslovnik skupščine natančno določa, da morajo biti stališča zborov usklajena se to tokrat ni zgodilo. Predsednik Zbora občin Vlado Beznik je delegate obvestil, da je pri tej točki med zbori “nekaj majhnih različic, … drugače pa je uskladitev popolna”. Družbenopolitični zbor pa o teh razlikah menda sploh ni bil obveščen. Do usklajevanja pri tej točki tako ni prišlo.
Odbor je z velikim začudenjem sprejel to novico, še posebej zato, ker podobni dogodki v skupščinski praksi niso v navadi. Ker je seveda bistveno ali sporni dokument zahteva skupščina ali samo en njen zbor, Odbor vprašuje predsedstvo skupščine zakaj je prišlo do te neusklajenosti in kaj namerava skupščina v zvezi s tem storiti na prihodnji seji, ki bo 26.oktobra.