Sporočilo Odbora za varstvo človekovih pravic št. 5
Danes, v ponedeljek 6. junija 1988, ob 19. uri so se v prostorih Društva slovenskih pisateljev sestali ustanovitelji Odbora za varstvo pravic Janeza Janše. Prisotnih je bilo približno 200 ljudi. Odbor je bil najprej seznanjen s tem, da se mu dnevno pridružuje izredno veliko število novih podpisnikov, nato pa je sprejel naslednja stališča:
1. Odbor je zgrožen nad dejstvom, da v kazenski zakonodaji obstajajo določila, ki tistim, ki jih zadene preiskovalni postopek, povsem onemogočajo ustrezno varstvo njihovih državljanskih pravic in človeških svoboščin, civilni javnosti pa kakršenkoli nadzor nad zakonitostjo postopka. Zato bo Odbor ustanovil strokovno izvedensko skupino, ki bo ta določila proučila in dala ustrezne zakonodajne pobude.
2. Odbor zahteva, da nadzor nad zdravstvenim stanjem priprtih opravlja civilni zdravnik, ki naj o svojih ugotovitvah redno poroča javnosti.
3. Glede na to, da se je začel preiskovalni postopek, Odbor zahteva, da se Janezu Janši in Davidu Tasiću omogoči pomoč civilnega odvetnika, tako kot je v navadi v demokratičnih družbah.
4.Odbor zahteva, da se sorodnikom nemudoma omogoči obisk priprtih Janeza Janše, Davida Tasića in Ivana Borštnerja.
5. Odbor je zadolžil delovno predsedstvo, da zahteva sprejem pri predsednikih Skupščine Slovenije, Predsedstva Slovenije, RK SZDL Slovenije, CK ZKS in pri komandantu ljubljanskega armadnega območja ter jim izroči poslanico z zahtevami Odbora.
6. Odbor poziva Republiški odbor Rdečega križa, da v primeru priprtih Janeza Janše, Ivana Borštnerja in Davida Tasića končno že začne opravljati naloge, zaradi katerih je bil ustanovljen, in priprtim nudi ustrezno humanitarno pomoč in varstvo.
7. Odbor predlaga uredništvom revij in časopisov, s katerimi je sodeloval Janez Janša, da izdajo njegova izbrana dela, kulturnim delavcem, založnikom in knjigarnarjem pa predlagamo, da primerno predstavijo knjigo Davida Tasića Leševi s Golog.
8. Demokratično javnost, društva, združenja, zveze, uredništva, delovne kolektive in posameznike Odbor poziva, da v okviru svoje dejavnosti dostojanstveno izrazijo svoja stališča do tega dogajanja.
9. Odbor protestira proti grobemu popačenju izjave prof. Ljuba Bavcona o primeru Janša, ki si jo je privoščila ljubljanska televizija. Ljubljanska televizija tudi sicer pomankljivo in neprofesionalno spremlja te dogodke.
10. Odboru za varstvo pravic Janeza Janše so se pridružili osnovna organizacija zveze ZK Inštututa za socilogijo v Ljubljani, komunisti v OO ZK Mladinska knjiga, TOZD Založba, sektor za periodični tisk, Galerija Equrna, uredništvo revije A.V., Skupina 88 – Gruppo 88, DO PAP Ljubljana – TOZD Telematika, 72 delavcev Cankarjevega doma v Ljubljani in večje število posameznikov iz vse Slovenije in Jugoslavije. Odbor je prejel tudi izjave Vladimirja Dedijerja, predsednika Russellovega razsodišča, Kluba zamejskih študentov, pedagogov s “pedagoško-andragoških dni”, udeležencev slavnostne seje ob 25. letnici uvedbe telesne vzgoje na ljubljanski univerzi, iniciativnega odbora Fonda solidarnosti v Beogradu in velikega števila posameznikov. Odbor sedaj šteje 63 ustanoviteljev.
11. Odbor za varstvo pravic Janeza Janše se glede na to, da se je postopek razširil, preimenuje v Odbor za varstvo človekovih pravic.
Galerija

Sporočilo za javnost št. 5, 6. 6. 1988.
Vir: Arhiv RS, SI AS 1289, Odbor za varstvo človekovih pravic – Bavčarjev odbor, t. e. 13.

Sestanek Odbora za varstvo človekovih pravic, 6.6.1988, Ljubljana.
Foto: Tone Stojko. Hrani MNZS.