Sporočilo Odbora za varstvo človekovih pravic št. 29
Odbor je seznanjen s sporočilom vojaškega sodišča v Ljubljani, da je obtožnica proti obtoženim Borštnerju, Tasiću, Zavrlu in Janši postala pravnomočna potem, ko je senat vojaškega sodišča v Ljubljani zavrnil ugovor Janeza Janše in zato, ker drugi obtoženi niso vložili ugovora v zakonskem roku.
Odbor sporoča, da je tudi obtoženi Franci Zavrl vložil ugovor zoper obtožnico. To je storil v petek, 8. julija 1988, torej v zakonskem roku, zato preseneča tisti del sporočila vojaškega sodišča, ki pravi, da “drugi obtoženi v zakonskem roku niso vložili ugovora”. Preseneča tudi, da so Franciju Zavrlu vročili vabilo za glavno obravnavo šele danes, v ponedeljek, 11. julija 1988, ko pa je vendar znano, da 3. odstavek 281. člena zakona o kazenskem postopku izrecno določa, da mora biti vabilo vročeno tako, da obtoženemu “… ostane med vročitvijo vabila in dnevom obravnave zadosti časa za pripravo obrambe, najmanj pa 8 dni.” Franci Zavrl torej nima zadosti časa za pripravo obrambe, ker so vojaški pravosodni organi kršili določila zakona o kazenskem postopku.
Te očitne kršitve zakonskih določil vznemirjajo javnost in znova potrjujejo naše dvome o korektnosti in zakonitosti celotnega postopka.
Odbor sporoča, da bo njegova delegacija danes, v ponedeljek, 11. julija 1988, ob 20. uri obiskala predsednika skupščine SR Slovenije Mirana Potrča.
Odbor vztraja pri vseh svojih temeljnih zahtevah in sicer, da se priprte takoj izpusti iz pripora, da se jim omogoči obramba s prostosti in svobodna izbira civilnega advokata in, da je na glavni obravnavi prisotna javnost (razen pri branju vsebine listin za kateri se domneva, da sta del vojaškega dokumenta).