Sporočilo Odbora za varstvo človekovih pravic št. 27
Javnost vse bolj težko komunicira z vojaškimi sodnimi organi.
V zvezi z izjavo predsednika Vojaškega sodišča v Ljubljani, da je vest o gladovni stavki Janeza Janše “netočna in neresnična” in, da vojaški pravosodni organi tudi sicer “težko komunicirajo s tiskom”.
Predsednik Vojaškega sodišča v današnjem sporočilu za javnost pravi, da so Janezu Janši vročili sklep o podaljšanju pripora v sredo, 29. junija. Ta podatek potrjuje kronologijo do katere je Odbor prišel na podlagi nepopolnih podatkov. Kronologija je takšna:
sreda, 29. junija
Po ženinem obisku in po kosilu so Janši izročili sklep senata Vojaškega sodišča v Ljubljani o podaljšanju pripora. Janez Janša je tedaj napovedal gladovno stavko.
četrtek, 30. junija
Vojaško sodišče preko agencije Tanjug, general Tominc iz 9. armadnega območja pa na sestanku z uredniki javnih občil, obvestita javnost, da je vojaški tožilec vložil predlog za podaljšanje pripora vsem trem priprtim. To obvestilo je bilo neresnično in netočno saj je bil sklep o tem tedaj že sprejet.
Dopoldan je Janševa žena želela prisostvovati zdravniškemu pregledu, ki sta ga opravila Janšev osebni zdravnik in specialist kardiolog. To ji ni bilo omogočeno. Med pregledom je Janša s svojo odločitvijo seznanil osebnega zdravnika, ki je o tem obvestil tudi ženo.
Odbor je svoje obvestilo o Janševi odločitvi, da začne z gladovno stavko, izdal na podlagi teh informacij. Kolegij Odbora je sklenil, da poskuša Janšo na vsak način odvrniti od uporabe tako skrajnega sredstva.
petek, 1. julija
Zaskrbljena zaradi Janšine odločitve, ter zato, da bi ga od nje odvrnila, sta žena in brat zahtevala obisk. To jima je bilo omogočeno.
Na popoldanski seji je Odbor potrdil sklep Kolegija, da se Janšo poskuša odvrniti od gladovne stavke. Odbor je zato zahteval naj se Janši omogoči stalen stik s sorodniki. Predlagal je tudi, da se predstavniku Odbora dovoli razgovor z Janšo. Janšo so želeli obiskati tudi predstavniki iniciativnega odbora za ustanovitev Sveta za varstvo človekovih pravic in svoboščin pri RK SZDL Slovenije.
sobota, 2. julija
Upravnik vojaških zaporov v Ljubljani je dopoldan telefonsko obvestil Janševo ženo, da je Janez Janša prenehal z gladovno stavko. Janševa sestra je poskušala obiskati Janšo, vendar ni uspela.
Popoldan je predsednik vojaškega sodišča izdal sporočilo v katerem
in je zavajalo sorodnike in javnost, je bil sklep o tem sprejet že prejšnji dan, da začne z gladovno stavko,
trdi, da vest o gladovni stavki ni resnična.,
Na osnovi tega lahko najprej ugotovimo, da težave s korektnim komuniciranjem s tiskom, RTV in drugimi množičnimi občili ne izhajajo iz ravnanja občil in dejavnosti Odbora, pač pa so posledica delovanja vojaških pravosodnih organov. Že večkrat smo opozorili, da so ti organi glavni vir informacij v tem primeru in so ustavno in zakonsko dolžni skrbeti za obveščanje javnosti. Obveščanje javnosti o sklepu senata vojaškega sodišča o podaljšanju pripora in nasprotujoče si informacije vojaških pravosodnih organov o Janševi gladovni stavki so ponoven dokaz, da ti organi ne izpolnjujejo svojih obveznosti.
Vse to potrjuje naše dvome o korektnosti in zakonitosti celotnega postopka.