Učni center Ljubljana – Ig
510. UC je deloval v obrambnem domu, ki je bil v lasti občine Ljubljana, na Igu pri Ljubljani in je začel delovati 15. maja 1991. Vanj je prišlo 180 vojaških obveznikov. Vodil ga je major Bojan Šuligoj. Temeljni namen usposabljanja je bil usposobiti vojake, hkrati pa tudi preveriti ustreznost vsebin in organiziranosti vojaškega usposabljanja v TO RS ter ugotoviti, ali so nove uniforme in druga osebna oprema primerne za nabornike nastajajoče slovenske vojske. Program usposabljanja je bil razdeljen na dva dela. V prvem delu so pridobili vsa potrebna znanja in veščine, ki jih mora obvladati vsak vojak, v drugem delu pa so usvojili veščine bojnega delovanja enot od oddelka do čete. Vojak naj bi po obeh fazah usposabljanja obvladal veščine, ki jih potrebuje v boju in pri zaščiti. UC je sestavljalo poveljstvo, v katerem so bili vodja UC, pomočnik za učne zadeve, pomočnik za domovinsko vzgojo, pomočnik za logistiko, psiholog, referent za varnostne zadeve ter vodje organizacijskih enot (čet). Organizacijske enote so se naprej delile na štiri vode s poveljniki vodov in na oddelke z dvanajstimi inštruktorji. 27. junija 1991 sta nad območje Iga priletela helikopterja vojnega letalstva JA. Enega od njih je uničil pripadnik protizračne obrambe Ljubljanske pokrajine TO RS, drugi pa je ušel. Zaradi možnosti povračilnih ukrepov je RŠTO ukazal preselitev centra na vojno lokacijo. Vojaki in častniki so zato v pohodnih kolonah odšli skozi gozd do Križišča in nato s tovornjaki v Kočevsko Reko. 28. junija so vojaki začeli urejati nov tabor. Tam so bili že pripadniki 710. UC, s katerimi so uredili skupni tabor. V oteženih pogojih so nadaljevali z urjenjem ter izvedli prvo bojno streljanje. 4. julija so center razdelili na dva dela in se začeli pripravljati na premik z nalogo varovanja južne meje. Za zbirno mesto so določili Cerknico, od tam pa so v spremstvu policije odšli na Gorenjsko ter 6. julija prispeli na rezervno lokacijo v Dražgoše, kjer so jih nastanili v osnovni šoli ter nadaljevali z urjenjem, da bi se 9. preselili v Kropo, kjer so jim pripravili boljše pogoje za bivanje in urjenje, ter se 12. julija vrnili nazaj na Ig.
Galerija
Literatura
Kastelic, G. (2011). 510. učni center Ig in 710. učni center Pekre. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 163–199.
Kladnik, T. (2011). Teritorialna obramba v obrambi suverenosti Republike Slovenije. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 7–19.
Vojaški muzej Slovenske vojske, Fond: Vojna 1991.
Slikovno gradivo
Fototeka Vojaškega muzeja Slovenske vojske.