Načrti, vojaški
V okviru priprav na oboroženi spopad so v RŠTO in v posameznih PŠTO izdelali posamezne izvedbene načrte, ki so opredeljevali naloge enot na posameznih področjih:
-
Načrt »KAMEN« je opredeljeval načrte varovanja državne meje. Delno so jih uporabili v juliju in nato ponovno v septembru 1991. Predvideval je termine zasedb določenih mejnih točk ter razmejitev nalog med TO in milico.
-
Načrt »OBJEKTI« je opredeljeval načrte varovanja objektov posebnega pomena za Republiko Slovenijo. Izvajali so ga več mesecev in se je po končanju spopadov tudi nadaljeval z varovanjem skladišč TO in prevzetih objektov JA. Pri izvedbi tega načrta so delovali tudi pripadniki organov za notranje zadeve.
-
Načrt »GAMS« je opredeljeval načrt oviranja, ki so ga posodobili maja 1991 in je bil najbolj uporabljen med vojno. Načrt je obsegal ukrepe pripravljenosti, pregled mikrolokacij za oviranje z navedbo nujnih sredstev, načrt oviranja na zemljevidu ter shemo alarmiranja z odgovornimi osebami. Blokirane so bile tudi vse vojašnice JA in glavne prometnice.
-
Načrt »NABAVA« je opredeljeval načrte blokade in izvzema orožja ter materialno-tehničnih sredstev v lasti TO iz skladišč JA.
-
Načrt »JEZERO« je opredeljeval organiziranje zbirnih centrov za prebežnike z nasprotne strani.
-
Načrt »LIPA« je opredeljeval stalno pripravljenost pripadnikov operativnih služb.
-
Načrt »KREMEN« je opredeljeval načrtovanje zvez.
-
Načrt »TORBA je opredeljeval vzpostavitev kurirske službe ter vzporedno uporabo rednih zvez.
Literatura
Kladnik, T. (2011). Teritorialna obramba v obrambi suverenosti Republike Slovenije. V: Vojaška obramba Slovenije: 1990–1991 / Kladnik, T., et al. (ur.). Ljubljana: Defensor, str. 7–19.
Vojaški muzej Slovenske vojske, Fond: Vojna 1991.