Schengensko območje
Schengen je luksemburška vasica, ki je postala sinonim za prosto gibanje oseb v Evropi. Tam je bil prvič leta 1985 podpisan Sporazum o postopni odpravi kontrol na skupnih mejah (Schengenski sporazum). Gre za sporazum, ki mu je glavni cilj vzpostavitev območja brez državnih meja in ki se je z leti dopolnjeval in širil tako po vsebini kot članstvu.
Schengensko območje danes sestavlja 26 držav, od tega 22 držav članic EU ter štiri pridružene države – Islandija, Norveška, Švica, Lihtenštajn) ter je v procesu širitve. Slovenija je del območja od 21. decembra 2007.
Pravila, sprejeta v okviru schengenskega območja (t. i. schengenski pravni red), urejajo odpravo kontrol na notranjih mejah med državami območja ter hkrati skupen pristop in nadzor nad zunanjimi mejami. Enoten je tudi pristop glede pogojev vstopa oseb ali blaga iz tretjih držav na območje (uvedba t. i. schengenske vize), gibanja tujcev ter dovoljenja za bivanje. Poleg tega je predvideno poglobljeno sodelovanje med državami območja na področju pravosodja in policije pri preprečevanju kaznivih dejanj, posebej nezakonitega priseljevanja, tihotapljenja drog in trgovine z ljudmi.
EU z rednimi pregledi preverja pravilno uporabo dogovorjenih pravil v državah območja. Največja izziva schengenski ureditvi sta predstavljala obdobje množičnih migracij leta 2015 ter pandemija koronavirusa leta 2020. V času obeh kriz so države območja enostransko podvzele ukrepe za zaščito in nadzor notranjih meja.