Memorandum Srbske akademije znanosti in umetnosti (1986)
Malo pred objavo »Prispevkov za slovenski nacionalni program« februarja leta 1987 je bil napisan, vendar nikoli objavljen, tudi »Memorandum Srbske akademije znanosti in umetnosti«. Zastavlja se vprašanje prvenstva: Ali je prva proizvedla idejo nacionalnega programa slovenska ali srbska intelektualna elita? Poleti 1986 je bil namreč v gostilni »Pri Mraku« v Ljubljani sestanek peščice beograjskih in ljubljanskih intelektualcev, na katerem so se dogovorili, da Nova revija odstopi eno od svojih jesenskih številk beograjskim prijateljem, tako da jo ti sami uredijo in napišejo, saj so imeli namreč zelo omejene možnosti objavljanja svojih del, zlasti potem ko je srbski režim ukinil beograjsko revijo Javnost. Kljub dobri volji na obeh straneh do objave »srbske številke« Nove revije ni prišlo, ker ni bila avtorsko uresničena. Osnutek Memoranduma je objavil v dveh nadaljevanjih časopis Večernje novosti 24. in 25. septembra 1986.
Osnovna trditev Memoranduma je bila, da decentralizacija vodi k dezintegraciji Jugoslavije in da jugoslovanska ustava diskriminira srbski narod. Memorandum vztraja pri celovitosti srbskega naroda, tudi tistih Srbov, ki živijo na Hrvaškem, v Črni gori in Bosni in Hercegovini, pa tudi v tedaj avtonomnih pokrajinah (Kosovo in Metohija ter Vojvodina).
Literatura
Jambrek, P. (2018). Ustanovitev Slovenije. Ljubljana: Nova univerza, Evropska pravna fakulteta: Inštitut Nove revije, zavod za humanistiko, str. 244.